Kampanyalar

İstanbul » Aydın Otobüs Bileti

M.Ö. 13. yüzyıla uzanan tarihi bir geçmişe sahip olan Efeler diyarı Aydın, sınırları içerisinde bulunan tarihi alanlarla da bir açık hava müzesini andırır. Antik kentleri, tatil beldeleri, tabiat güzellikleri, milli parkları, plajları, termal tesisleri, yaylaları, müzeleri ve Kuşadası, Didim, Nazilli, Söke, Efeler gibi popüler tatil bölgeleri ile herkesin kalbini feth eden bir şehrimizdir.

Tarihin Kokusunu Almak İçin Gezilecek Yerler

• Aydın Arkeoloji Müzesi, geniş bir bahçe içerisinde yer alıyor ve bu bahçede; Tralleis, Magnesia, Alinda, Alabanda, Nysa, Amyzon, Piginda, Harpasa, Myus, Pygela, Orthosia ve Mastaura gibi antik kentlerden gelen ve çeşitli dönemlere ait taş eserler yer alıyor.
• Karacasu Etnografya Müzesi Türk kültürünün en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölgenin ve tüm yörenin tarihi, sosyal ve kültürel geçmişi hakkında bizlere bilgi veriyor.
• Yörük Ali Efe’nin İzmir’den dönüşünden ölümüne kadar yaşadığı Yenipazar ilçesindeki evi müze haline getirilmiş. Kurtuluş Savaşı sırasında kendi el yazısı ile yazdığı mektupları burada görebiliyorsunuz.

Görsel Şölen Yaşatacak Yerler

• Altınkum, Sağtur, Kadınlar, Akbük, Sevgi, Long Beach, Yeşilkent, Kuştur, Güzelçamlı, Güvercinada gibi harika plajları ile Aydın tam bir deniz tatili cenneti. Aydınlık Koyu, İçmeler Koyu, Akvaryum Koyu, Manastır Koyu, Cennet Koyu, Akademi Koyları, Kavaklıburun Koyu, Karasu Koyu, İmbat Koyu ise deniz tatili programınıza dâhil edebileceğiniz harika koylar arasında.
• Ege Bölgesi’nin en büyük gölü olma özelliğine sahip olan Bafa Gölü, Aydın ve Muğla sınırları arasında yer alıyor. Buraya kadar gelmişken Kapıkırı Köyü’ne uğramalı, gölde kano ile gezintiye çıkmalı ve tekne turlarına katılmalısınız.
• Denizli, Aydın ve Muğla sınırlarının kesiştiği bir noktada yer alan Arapapıştı Kanyonu, Bozdoğan ilçe sınırlarında konumlanıyor. Bir diğer adıyla da bilinen İnceğiz Kanyonu, dünyanın 8. harikası olarak gösteriliyor.
• Aydın’ın doğa harikalarından Paşa Yaylası kışın dinlenmek ve eğlenmek isteyenlerin kesinlikle uğraması gereken yerlerden. En tepede yer alan Baba Zirvesi, gün batımında Ege Denizi’nde çıkan yakamozları bile görebileceğiniz harika bir panoramik manzaraya sahip.
• Hem Kuşadası’na hem de Söke’ye yaklaşık olarak aynı uzaklıkta bulunan Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı fokları ve deniz kaplumbağaları ile dikkat çekiyor. Doğal hayatın bu denli yaşandığı parkın plajında, serin koylarda yüzebilir, piknik alanlarında ise piknik yapabilirsiniz. Ayrıca foto safari, olta balıkçılığı, kuş gözlemciliği, dağ bisikleti turları, jeep safari, at safari, ATV safari, yürüyüş ve yüzme gibi aktiviteler de yapabilirsiniz.
• Buraya gelmişken Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Parkı girişinde yer alan Zeus Mağarası‘nı da mutlaka ziyaret etmenizi öneririz.
• Yalıköy’de yer alan Tavşanburnu Tabiat Parkı, ağaçlarla çevrelenmiş yolları, piknik ve kamp alanları, doğal güzelliği ve eşsiz manzarası ile neredeyse herkesin ilgi odağı oluyor.
• Muğla ve Aydın sınırları içerisinde yer alan Beşparmak Dağları, antik adıyla da bilinen Latmos, milyonlarca yıllık kayaların ilginç görüntülerinden ve patika yollardan oluşuyor. Eski çağlarda ayin yürüyüşlerinin yapıldığı bu antik patikalar, M.Ö. 8. yüzyıla kadar uzanan kaya resimlerinin olduğu mağaraya doğru çıkıyor.
• Aydın’ın Söke ilçesine bağlı olan Doğanbey Köyü, eskiden bir Rum köyü olma özelliğine sahip.

Sağlığa Faydalı Yerler

• Aydın’da sıcak yer altı suları sayesinde önemli derecede şifalı sular bulunuyor. Aydın Kaplıcaları, Uzgur Kaplıcası, Germencik Kaplıcası, Kızıldere Kaplıcası, Alangüllü Kaplıcası, Salavatlı Kaplıcası, Davutlar Termal Kaplıcası sağlık tatilinizde programınıza alabileceğiniz başlıca kaplıcalar.

Nerede Ne Yesek?

• Aydın denilince akla ilk geçen şüphesiz incir ve zeytin oluyor. Bunun yanı sıra kuru incirden yapılan tatlılar, turunçgil reçelleri Aydın mutfağının önemli lezzetlerindendir.
• Koruk ekşili bamya, memleket sarması, börülce, Çine köftesi, paşa böreği, tahinli pide, pelvize tatlısı, ebegümeci kavurması, ısırgan otu böreği de Aydın menünüzde yer alabilecek alternatifler.

Aydın’ın tarihini, doğasını, yemeklerini say say bitmez. Siz iyisi mi bi’ Aydın otobüs bileti alın, bu tarih ve doğa kokan şehrin keyfini çıkarın.

Pamukkale Turizm ile İstanbul-Aydın arası yaklaşık 684 kilometredir. Tüm seferlerimizin güzergahı, mola yeri ve seyahat süresi gibi detaylarını mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.