Bize Ulaşın
Kampanyalar

Tarihçe

1931

04 - 05 Şubat 1931’de Denizli ziyaretinde bulunan Mustafa Kemal Atatürk’ü, tren garında karşılayan aile büyüğümüz TBMM 1. dönem Denizli Milletvekili Hüseyin Mazlum Bababalım'ın, sohbet esnasında Atatürk’e aktardığı karayolu ile şehirlerarası yolcu taşımacılığı fikri, Atatürk tarafından takdir ve teşvik görmüştü. Ancak o dönemin şartları nedeniyle Bababalım’ın bu önemli projesi hayata geçirilemedi.

1962

İkinci Dünya Savaşı’nın bitişinden sonra yeniden canlanmaya başlayan Dünya ticaretinin ülkemize yansımaları 1950’li yıllarda kendini hissettirmeye başladı. Türkiye’nin çehresi değişiyordu; Fabrikalar ve barajlar yapılıyor, şehirlerarası yollar açılıyordu. Gün geçtikçe yayılan ve gelişen karayolu ağı beraberinde şehirlerarası ulaşım ihtiyacını doğurdu. Demir yollarının ulaşamadığı kentler arasında yolcu taşınıyordu. Bu hareket Ege’de bazı oluşumları da beraberinde getirdi. Geçmişi Cumhuriyet’in ilk yıllarına kadar uzanan Hüseyin Mazlum Bababalım’ın Atatürk’ten onay aldığı projesi, 1962 yılında torunları tarafından hayata geçirildi. Adını Denizli’nin doğa harikası (Hierapolis) Pamukkale’den alan ‘Pamukkale Turizm’ Bababalım ailesi tarafından kuruldu. Tarih 16 Ocak 1962’idi.

1972

İlk seferlerimizi Denizli–İstanbul ve Denizli–Ankara güzergâhlarında gerçekleştirdik. Güven veren hizmetlerimiz ve samimiyetimizle kısa sürede yolcularımızın ilgisini ve güvenini kazandık. Yolcularımızdan aldığımız destekle kısa sürede büyüyerek filomuza yeni araçlar katarak diğer büyük illere de seferler düzenlemeye başladık. 1972 yılına gelindiğinde birçok güzergâhta hizmet vermeye başlayarak, ulusal marka kimliğimiz ile Genel Merkezimizi İzmir’e taşıdık.

1975-1985

1976’li yılında Türkiye’de bir ilki gerçekleştirdik ve şehir içi servisleri yolcularımızın hizmetine sunduk. Şehir içi servisler sektörde yeni bir dönemin başlamasına neden oldu. 1980 - 1985 yılları arasında hızla büyümeye devam ederek, yeni atılımlarımızla beraber sağlam temeller üzerinde yolumuza devam ettik. 1985 yılına gelindiğinde sektörün en genç firmalarından olmamıza rağmen Türkiye’nin en geniş araç filosuna sahiptik.

1990

1990 yılından itibaren üstün teknolojiye sahip modern tasarımlı yeni otobüs modellerinin yolcularımızla tanıştırmak ve çeşitlilikte sürekliliğin artması artık misyonlarımızdan biriydi. Markamıza özel olarak tasarlanan vip araçları filomuza dâhil ederek Elegance servislerini başlattık.

2000

2000’li yıllar Türkiye’nin aktif olarak bilgisayar ve bilgisayar teknolojileri ile tanıştığı yıllardır. 2002 yılında bilişim sektöründeki gelişmeleri takip ederek sektörümüzde bir ilki daha gerçekleştirdik. Türkiye’de ilk Online Bilet Satış / Rezervasyon hizmetini sunan marka olduk.

2005

2004 - 2005 yıllarına gelindiğinde neredeyse yarım asırlık tecrübemizi yeni kurumsal kimliğimiz ve profesyonel organizasyon yapımız ile birleştirerek sektöre yön verenlerden biri olarak yolumuza devam ettik. 2006 yılında müşteri ilişkileri yönetimi alanındaki yenilikleri, kendi sektörümüze taşıyarak günümüzde 2,5 milyon aktif kullanıcıya ulaşan “Pamukkart” uygulaması ile yolcu sadakat projesini başlattık.Teknolojinin yaşam tarzına da yansıması kaçınılmazdı. Bu doğrultuda bireysel insan vurgusunun da öne çıkması sektörde yeni bir bakış açısı oluşturdu. 2+1 genişletilmiş özel koltuk dizaynı, her koltukta LCD ekran, uydu kanal yayını, bilgisayar oyunları, kişisel özel yayın imkânı, kesintisiz mobil hızlı internet gibi çağımızın olmazsa olmazları “Pamukyol” çatısı altında birleştik. Pamukyol ve Teknobüs araç donanımlarına, koltuk arkası ekranlarda kullanabilecekleri kişisel USB uygulamasını getirdik. “Kontrol Sizde” sloganı ile bu uygulamayı tanıtarak, yolcularımızın kendi tercih ettikleri ve diledikleri zaman ileri/geri alabilecekleri film, müzik, fotoğraf gibi dokümanlarını seyahat esnasında kullanabilmelerini sağladık. Koltuk arkası kişisel ekranlar halen donanımsal ve yazılımsal olarak geliştirmeye devam etmekte ve yeni özellikler kazandırmaktayız.

2009

Pamukkale Turizm ailesi olarak kendimizi “toplumun kurumsal bir vatandaşı” olarak görüyoruz. Kuruluşumuzdan bu yana hayata geçirdiğimiz sosyal sorumluluk ve destek projelerini 2009 yılında “Pamukeller” markası çatısında topladık. Eğitim, sanat, sağlık ve spor alanında birçok projeyi hayata geçirdik. 2009 ve 2010 yıllarında Ulaştırma sektörü birincisi seçilerek, sektörde öncü ve örnek adımlar atmayı sürdürme hedefimiz ile sektörün geleceğini emin ellere bırakmayı sorumluluk haline getirerek “Pamukkale Akademi” ‘yi kurduk. Sektörde uzmanlık kazanmak isteyen gençlere eğitim desteği vererek, “Yaşam Boyu Eğitim” kavramını temel felsefemiz haline getirdik.

2011

2011 yılında en büyük yatırımımızı sanayi şehri Bursa’ya üs kurarak yaptık. Büyüme stratejimiz çerçevesinde Türkiye ekonomisine yön veren Bursa’dan, faaliyet gösterdiğimiz Akdeniz, Ege, Batı Karadeniz, İç Anadolu, Marmara bölgelerimize direkt kalkışlı seferler düzenlemeye başlayarak Bursa operasyonunda çalışacak otobüslerimiz için 9 milyon Avro yatırım gerçekleştirdik. 2011 yılından bu yana büyümeyi hızlandırarak, ulaşım ağını genişletmeye devam ederek Ege ve Akdeniz bölgelerindeki başarımızı Marmara Bölgesine de taşıyarak iç turizmin yoğun olduğu Bandırma, Erdek ve Karacabey hatlarını açtık. 2014’de “Adım Adım Trakya” projemiz kapsamında başlattığımız seferlerimize, Trakya Bölgesi’nin önemli yerleşim yerlerinden olan Kırklareli, Lüleburgaz ve Çorlu’yu güzergâh haritamıza ekledik. Tekirdağ ve Keşan’ı da renklerine bağlayarak bir adım daha attık.

2015

2015 yılını Trakya’nın önemli merkezlerinden Çanakkale, Tekirdağ, Keşan seferlerimize başlayarak tamamladık. Çanakkale Köprüsü’nün hayata geçirilmesi ile önemli bir bağlantı noktası ve metropol olacak olan Çanakkale ve çevre ilçelerine başlattığımız bu seferler için 30 milyon TL yatırım gerçekleştirdik.

2016

2016 yılında 100 adetlik 2+1 Pamukyol otobüs alımını tamamlayarak, 2017 yılına da yine filomuza 100 adet otobüs dâhil ederek başladık. 10 inç koltuk arkası ekranları, ücretiz internet hizmeti, şube ve tesislerin altyapısı, geniş servis ağı, çok seçenekli ikram ve filomuzun tümünde her koltukta bulunan prizlerimiz ile çalışmalarımızı “Seyahat Etmek Özgürlüktür” temasından yola çıkarak kurguluyoruz. Bu yüksek donanıma sahip Pamukyol ve Teknobüs araçlarımızdan oluşan 500 araçlık filo ile 2016 yılını 13 milyon yolcumuzu sevdiklerine kavuşturarak tamamladık.


 
 
 
 

2019

”Kalite, ülkemizin güzel insanlarının en doğal hakkıdır” anlayışını ilke edinmiş bir markayız. Bu ilkemizden hareketle; 2019 yılında “JUMBO’ya Terfi Edin, Standartlarınız Yükselsin” sloganımız ile özel donanımlar ve hizmetler ile geliştirdiğimiz ayrıcalıklı sefer modelimiz “JUMBO” seferlerine başladık. “JUMBO” araçlarımız 75 cm. koltuk arası mesafesi ile Türkiye’deki en geniş koltuk aralığına sahip tek araç olma özelliğini taşıyor. Ayrıca baldır dayama, ayak koyma aparatları ve koltukların geniş açıda yatırılma özellikleri ile daha keyifli yolculuk ve konforlu uyku imkânı sağlıyoruz.Yolcularımızın tüm ihtiyaçlarını düşünerek tasarladığımız “JUMBO” araçlarımızda genişletilmiş ikram menüsü ve ek hizmetler farklılık yaratıyor.Ayrıca evcil hayvanlar için de özel bir taşıma alanı bulunan “JUMBO” araçlar, bu alanda da Türkiye’de yapılan ilk çalışma olma özelliğini taşıyor.

Sektörümüzde deneyimli Bölge ve Birim Müdürlerimiz; şirket kültürümüzü benimseyen iş otaklarımız ve A’dan Z’ye tüm destek birimlerimizden oluşan Türkiye’nin en iyi ekibi ile 55 yıllık tecrübeye sahibiz. Kurumsal vizyonumuz ile şekillendirilmiş ayrıcalıklı hizmetlerimizi, yeni güzergâhlar ile ülkemizin güzel insanlarına sunmaya devam edeceğiz. Ülkemize ve geleceğe güvenle bakarak, yeni yatırımlarımıza ve ulaşımda “Referans marka“ olma yolculuğumuza hız kesmeden devam edeceğiz.