Kampanyalar

Küçükkuyu Otobüs Bileti

Çanakkale’ye yaklaşık 98 kilometre, Balıkesir’e yaklaşık 125 km uzaklığındaki Dünyanın en bol oksijen bulunan merkezlerinden biri olan Küçükkuyu, Kuzey Ege’nin belki de bozulmadan korunan bir kaç sahil kasabasından bir tanesi.

Çanakkale’nin Ayvacık ilçesine bağlı bu yemyeşil turizm kasabası özellikle Türkiye’nin en kaliteli zeytinyağlarını da üretiyor. Küçükkuyu, Kazdağları eteğinde serpiştirilmiş, taş evlerin konaklama tesislerine dönüşmesi ile son yılların gözde tatil yerleri arasına girdi.

Tarihin Kokusunu Almak İçin Gezilecek Yerler

• Uçsuz bucaksız gibi görünen zeytin ağaçlarının arasında ulaştığınız Adatepe güzel ve dingin bir köy. İsviçre Alpleri ile birlikte dünyanın oksijen oranı en yüksek yerlerinden olan köy, korumaya alınmış taş evleri ve Zeus Altarı’nın bulunduğu tepe’nin ardında çam ve zeytin ağaçları ile çevrili. Zeus Altarı, Adatepe Köyünün denize bakan tarafında yer alıyor. Zeus’un da burada yaşadığından ve Troia (Truva) Savaşını buradan izleyip yönettiğinden söz edilir. Efsaneye göre de, Zeus, Hera’yı ilk kez burada görmüş ve gördüğü anda da âşık olmuş.
• Behramkale, Assos Antik Kenti surlarının girişinde yer alıyor ve ören yeri ile iç içe geçmiş. Antik kentten aşağıya doğru ilerleyen yolu takip ettiğinizde sahile ulaşıyorsunuz. Assos balıkçı teknelerinin süslediği sahil ve daracık taş sokaklardan oluşan küçük bir yer. Yüz yıldan daha eski binaların restorasyonuyla yapılmış otel, pansiyon ve restoranlar iskele çevresinde sıralanıyor. Bugün kullanılan modern limanın doğusunda antik liman kalıntıları var. Her ne kadar bir liman kenti olsa da Assos şehri kıyıdan 250 metre uzaklıktaki Ege’ye nazır tepeye kurulmuş. Assos’ta bir felsefe akademisi kuran ve burada bir süre felsefe dersleri veren Aristo’nun, belki de saatlerce izlediği bu sahilde, şimdilerde sıralanan restoranlardan birinde gün batımının en keyifli saatlerini geçirebilirsiniz.

Görsel Şölen Yaşatacak Yerler

• Kaz dağlarından hemen indiğinizde başlayan sahil kasabası, geceleri binlerce yıldızı elinizi uzatsanız dokunabilecekmişsiniz gibi duran harika gökyüzü ile insanı mutlu eder. Küçük şirin kasabada yapılabilecek en keyifli anlardan biri sahilinde yürümektir. Sıra ile dizilmiş çay bahçeleri, restoranlarda, kafelerde soluklanabilir, liman bölgesinde ise keyifli yürüyüş gerçekleştirebilirsiniz. Aynı zamanda karşısında görüldüğü gibi Midilli adası da çok yakın.
• Kasabadan yaklaşık 5 kilometre kadar uzaklıktaki Yeşilyurt köyünü ziyaret edebilirsiniz. Burası aynı zamanda birçok diziye ev sahipliği yapmış. Kaz dağlarının eteğinde nefis manzarası ve insanın içini huzur kaplayan doğasıyla sizi kendinize fazlasıyla çekecek.
• Biraz doğa yürüyüşü yapalım derseniz, Altınoluk’a gelmeden dağlara doğru yöneldiğinizde Mıhlı çayı tarafına ulaşacaksınız. Önünüze harika bir gölet ve taş köprü gelecek. Biraz ilerlediğinizde ise birçok irili ufaklı şelale göreceksiniz. İşte size kaz dağlarını sevmeniz için bir neden daha, çünkü doğa burada harika.
• Altınoluk merkezinden ise kaz dağlara yöneldiğinizde Şahindere kanyonu ve şelalesine gidebilirsiniz. Yol biraz uzun ve gölünü görebilmeniz için yarların kıyısından ve yazın bile buz gibi soğuk su akan nehirden geçmek zorunda olduğunuzu hatırlatırız.
• Küçükkuyu‘da görülebilecek birçok yer bulunmakta. Kaz Dağları, Yeşilyurt, Adatepe, Kadırga Koyu, Mıhlı Şelalesi, Şahindere kanyonu Zeytinyağı müzesi bunlardan bazıları.

Nerede Ne Yesek?

• Küçükkuyu’da ne yenir derseniz, elbette böyle küçük bir Ege yerleşimine geldiğinizde en çok tavsiye edilen tabi ki balıktır. Çünkü Ege demek balık ve zeytinyağlılar demek. Buradaki restoranlarda balık tezgâhından balıklarınızı kendiniz seçebiliyorsunuz.
• Buraya kadar gelmişken elbette zeytinyağınızı almayı ve Çanakkale’nin meşhur tatlarından, peynir tatlısı da yemeyi unutmayın.

Küçükkuyu’nun tarihini, doğasını, yemeklerini say say bitmez. Siz iyisi mi bi’ Küçükkuyu otobüs bileti alın, bu tarih ve doğa kokan şehrin keyfini çıkarın.