Kampanyalar

Ezine » Burdur Otobüs Bileti

Burdur, Türkiye’nin göller şehri olarak da bilinen, doğal miraslarla donatılmış keşfetmeniz gereken bir cevher. Büyüğü, küçüğü, tatlısı, tuzlusu her çeşit göl bulabileceğiniz Burdur, doğanın tadını çıkarabileceğiniz en uygun şehirlerden biri. Sınırları içerisinde yer alan tabiat parkları ve doğa harikası ormanlarıyla görenleri büyüleyen şehir, Türkiye’de görülmesi gereken yerler arasında başta geliyor.

Tarihin Kokusunu Almak İçin Gezilecek Yerler

• Burdur’un Ağlasun ilçesinde yer alan “aşkların ve imparatorların şehri” olarak bilinen ve geçmişi milattan önce 3000 yılına dayanan ve UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi’ne 2009’da giren Sagalassos, ziyaretçilerini tarihi bir yolculuğa çıkarıyor. Sagalassos Antik Kenti ülkemizde mimarisi en iyi korunmuş tarihi alanlarımızdan. Antik kentin en büyüleyici iki önemli yeri ise dünyanın en yükseği özelliğini taşıyan tiyatrosu ve 2.000 yıldır aktığı söylenen Antoninler Çeşmesi. Kent içinde yer alan Adrian Heykeli, Tiberius Dönemi Kapısı, Apollon Mabedi, Neon Kütüphanesi, Antoninler Çeşmesi, Odeon, Antik Tiyatro, Helenistik ve Roma Su Kanalları ilçenin en dikkat çeken yapıları. Kentin yapısını tam olarak anlayabilmek için bulunan bütün eserlerin muhafaza edildiği Burdur Arkeoloji Müzesini de görmenizi tavsiye ederiz.
• Burdur merkezde Osmanlı’dan kalma çok güzel konak, cami, kule, medrese, hamam, kervansaray gibi görülmeye değer yapılar var. Özellikle 17.yy. Osmanlı mimarisi zarif Bakibey Konağı ve Taş Oda, 14. yy Hamitoğulları’ndan kalma Ulu Cami, Burdur Arkeoloji Müzesi’nin de içinde olduğu Pirkulzade Medresesi, 19. yy Osmanlı mimarisi Mısırlılar ve Piribaşlar Evleri, Saat Kulesi merkezde görülmesi gereken başlıca yerler.

Görsel Şölen Yaşatacak Yerler

• Salda Gölü’nün huzur veren ve gözlerinizi alamayacağınız bir güzelliği bulunuyor. Bu güzelliğin altında yatan en önemli nedenlerden biri de sahip olduğu turkuaz renk. Maldivler’e olan benzerliği de buradan geliyor. Bembeyaz kumlarla turkuazın farklı tonlarının serpiştirildiği bir ressam paletinin birbirine geçtiği göl, yer yer 184 metreye ulaşan derinliğiyle Türkiye’nin en derin gölü olma özelliğini taşıyor. Önemli bir kuş, doğa ve bitki alanı. Yapılan çalışmalarda bölgede 110 kuş türünün varlığını sürdürdüğü görülmüş. Bunların yetmiş beş tanesi koruma altında türler. TÜBİTAK’ın İTÜ araştırmacıları ile yürüttüğü araştırma sonucu ulaşılan bulgular sebebi ile stromatolik kayaçlar olarak geçen bu yapılara Mars’ta da rastlanması sebebiyle kızıl gezegenin milyon yıllar önce Salda’ya benzediği düşünülüyor. Mars’a benzer özelliklerin bulunduğu bir diğer yer ise Kanada’da.
• İnsuyu Mağarası turistik olmayan bölümleriyle beraber 8 bin 350 metre uzunluğuyla Türkiye’nin en büyük mağarası. Burası, karstik kayaların zamanla yer altı sularıyla erimesi ve aşınmasıyla oluşan sarkıt ve dikitlerden, sayısız odacıklar ve dehlizlerden bir yer altı sarayı gibi.
• Burdur’un şehir merkezine yaklaşık 1 – 1,5 saatlik uzaklıkta bulunan Sığla Ormanı Tabiat Parkı, Bucak ilçesinin Kargı Köyü sınırlarında yer alıyor.
• Burdur’un kış turizmi noktalarından Salda Kayak Merkezi, son dönemlerde artan popülerliğiyle ziyaretçi sayısında artış yaşanıyor. Eşeler Yaylası olarak da bilinen alanın üzerinde yer alan tesis, Türkiye’nin tek göl manzaralı kayak merkezi olarak da biliniyor.

Nerede Ne Yesek?

• Türkiye’nin en kaliteli süt ürünleri Burdur’da üretilir. Ayrıca ceviz, badem, haşhaş gibi hem lezzeti hem de ekonomik değeri yüksek besinlerden.
• Burdur’da meşhur olan yemeklerinden biri de Burdur Şiş. Gezi menünüze eklemenizi tavsiye ederiz.
• Burdur iklim olarak ceviz yetiştirmeye uygun bir yer, cevizden badem ezmesine benzer şekilde ceviz ezmesi yapılıyor. Ceviz ezmesi satan yerlerden genelde haşhaş helvası ve kenevirli haşhaş helvası da bulabilirsiniz, onların da tadına bakabilirsiniz.

Burdur’un tarihini, doğasını, yemeklerini say say bitmez. Siz iyisi mi bi’ Burdur otobüs bileti alın, bu tarih ve doğa kokan şehrin keyfini çıkarın.

Pamukkale Turizm ile Ezine-Burdur arası yaklaşık 710 kilometredir. Tüm seferlerimizin güzergahı, mola yeri ve seyahat süresi gibi detaylarını mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Burdur yakınlarındaki diğer sefer noktalarımız

Bucak
Otobüs Bileti
Burdur
Otobüs Bileti