Kampanyalar

Bergama » Isparta Otobüs Bileti

Güllerin mis kokulu diyarı olan Isparta, bünyesinde eşsiz doğal güzellikler barındıran bir şehirdir. Antik Kentleri, tarihi yapıları, müzeleri, mağaraları, kendine has doğası ile dağlarını ve göllerini gezebilirsiniz. Lojistik konumu ile Akdeniz ve İç Anadolu arasında bir noktada bulunması doğal güzelliklerine fark katmaktadır. Yörede birçok spor faaliyeti ve doğa turizminin gerçekleştirileceği alanlar bulunmaktadır. Isparta’nın en önemli doğal güzellikleri; Eğirdir Gölü, Kızıldağ Milli Parkı, Lavanta Vadisi ve Yazılı Kanyon bunlardan bazılarıdır. Dünya’nın en önemli gül üretim merkezi olan Isparta ili, Türkiye’de özellikle gül yağı ve gül ürünleri üzerine önemli bir merkez haline gelmiştir. Son yıllarda ise gül tarlalarına bir de lavanta tarlaları eşlik ediyor.

Tarihin Kokusunu Almak İçin Gezilecek Yerler

• Etnografya ve Arkeoloji müzesi olan Isparta Müzesi seyahatinizde gidilebilecek noktalar arasında yer alıyor. Bölgenin eski evlerine ait lambalar, heybeler, çoban eşyaları, çalgı aletleri ve kadınların giydiği yazmalar da bu müzede sergileniyor.
• Bölgede yer alan ve 1429 yılında mevcut bulunduğu bilinen bir caminin temelleri üzerine II. Abdülhamid'in 1899 yılında yeniden inşa emri ile yeniden yaptırılan Kutlubey Ulu Camii, 1914 yılında büyük bir depremde yıkılmış ve 1922 yılında yerine yenisi yapılmış.
• Eğirdir Kalesi tarihi gezilerinizde görülesi yerler arasında. M.Ö. 4. Yüzyılda yapıldığı bilinen Kale, adeta yıllara meydan okuyarak günümüze kadar sağlam bir şekilde gelmeyi başarmış. Görkemli yapısıyla kale Roma ve Bizans döneminde restore edilmiş.
• Antiocheia Antik Kenti, Isparta’nın Yalvaç İlçesinde bulunuyor. M.Ö. 281-261 yıllarında Antiocheia tarafından yapılmış. Kentte Roma ve Bizans Dönemi’ne ait yapı kalıntıları bulunuyor.

Görsel Şölen Yaşatacak Yerler

• Eğirdir Gölü, büyüklük itibari ile 482 km2 yüzölçümü ile ülkemizin en büyük dördüncü gölü durumunda. Eğirdir Gölü oldukça büyük olduğu için bünyesinde Yeşilada ve Can Ada adında iki adayı barındırıyor. Bu adalardan özellikle Yeşil Ada, turistik bir yer olmakla birlikte üzerinde keyifli vakit geçirebileceğiniz pansiyon ve balık restoranlarına sahiptir.
• Kızıldağı Milli Parkı, mavi yapraklı sedir ormanlarını görebileceğiniz ve kendinizi yenileyebileceğiniz bir yer. Bu milli parkın içinde bulunan Pınargözü Mağarası 12 km uzunluğu ile ülkemizin en uzun mağarası olma özelliğini koruyor.
• Son dönemlerde turistlerin sıkça ziyaret ettiği Davraz Kayak Merkezi Isparta’ya 26 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Doğa yürüyüşleri, kartopu savaşları ve kayak yapmak istiyorsanız, Isparta size bu konuda çok iyi bir kış tatili fikri olabilir.
• Kuyucak Köyü her yıl ziyaretçi akınına uğruyor. Bu güzellikten haberdar olanlar da bu görsel şöleni kaçırmıyor ve birçok bölgeden gelen turistler lavanta bahçelerine gelerek, doğanın mor ile buluşma anını ölümsüzleştiriyor. Lavanta tarlaları doğal fotoğraf stüdyolarına dönerken, özellikle temmuz ayında usta fotoğrafçıların da Kuyucak’a akın etmesine neden oluyor.
• Yazılı Kanyon, Tota Yaylaları ve İçmeleri, Milas Mesire Yeri, Kovada Gölü, Karacaören Baraj Gölü, Gölcük Krater Gölü de Isparta'da mutlaka görmenizi önerdiğimiz yerlerden bazıları.
• Türkiye’nin en uzun 2. Yürüyüş yolu olan St. Paul yolunun büyük bir kısmı Isparta sınırları içinde kalıyor. Özellikle turistlerin sıklıkla ziyaret ettiği yürüyüş yolunda yürüyüş yapan grupları görmek mümkün.

Nerede Ne Yesek?

• Buraya geldiğinizde ilk tatmanız gereken lezzet fırın kebabı olmalı. Fırın kebabı Isparta’yla özleşmiş durumda.
• Isparta’ya ait yöresel bir balık yemeği olan Sazan Dolması, farklı lezzetiyle deniz ürünleri sevenleri kendine hayran bırakıyor.
• Isparta yemekleri arasında yöresel dolmalar, şalgam aşı, irmik çorbası ve top tarhana özellikle dikkat çeker.
• Şehrin öne çıkan yöresel yemekleri arasında; top tarhana, oğmaç, şalgam aşı, yalvaç güllacı ve daha birçok yemek, tatlı ve çorba bulunmaktadır.
• Güller diyarı Isparta’da neredeyse her köşe başı dükkânda gülden yapılmış çeşitli tatlı ve şekerleme ürünlerine denk gelebilirsiniz. Listemizde de yer verdiğimiz tatlılardan özellikle güllaç tatlısını burada denemenizi tavsiye ederiz. Gülden imal edilmiş lokum ve diğer şekerlemelere ek olarak çayını da satın alabilirsiniz.

Isparta’nin tarihini, doğasını, yemeklerini say say bitmez. Siz iyisi mi Isparta’ya bi’ otobüs bileti alın, bu tarih ve doğa kokan şehrin keyfini çıkarın.

Pamukkale Turizm ile Bergama-Isparta arası yaklaşık 510.9 kilometredir. Tüm seferlerimizin güzergahı, mola yeri ve seyahat süresi gibi detaylarını mobil uygulamamız ve web sitemiz üzerinden inceleyebilirsiniz.

Isparta yakınlarındaki diğer sefer noktalarımız

Isparta
Otobüs Bileti