Kampanyalar

Alaplı » Tekirdağ Otobüs Bileti

Marmara Denizi ile birlikte Karadeniz’e kıyısı bulunan Tekirdağ, ülkemizde her iki denize de kıyısı olan sayılı şehirlerimizden birisi olma özelliğini taşıyor. Trakya’nın güneyinde deniz kıyısında yer alan küçük ama şirin bir şehir Tekirdağ’da özellikle Şarköy, Kumbağ ve Uçmakdere yemyeşil ormanları ve masmavi denizine ev sahipliği yapan yerler.

Tarihin Kokusunu Almak İçin Gezilecek Yerler

• Tekirdağ’ın merkezinde bulunan Tarihi Valilik Binası, Osmanlı Veziri Rüstem paşanın iki eserinden biri olan Rüstempaşa Külliyesi, özellikle Traklar dönemine ait önemli eserler bulunduran Arkeoloji ve Etnoğrafya müzesi, Tarihi Kütüphanesi şehirde ziyaret edilebilecek yerlerden.
• Tekirdağ’da dünyaya gelen ünlü şair Namık Kemal’in anısını yaşatmak için 19.yüzyıldan kalma Osmanlı evi aslına uygun şekilde restore edilerek Namık Kemal evi olarak ziyaretçilere açılmış.
• 1831 yılında Zahire Nazırı Ahmet Ağanın yaptırdığı Eski Cami de şehrin önemli eserlerinden.

Görsel Şölen Yaşatacak Yerler

• Şehre 28 km uzaklıktaki Ayvasıl özellikle yamaç paraşütü ve doğa sporlarıyla anılan bir ilçe. 250 ve 625 metrelik pistlerden atlayışlar gerçekleştirilmekte, hemen yanı başındaki Uçmakdere köyü bulunmakta ki burası da doğa ile baş başa kalmak ve doğa sporları ile yakınlaşmak için harika bir alternatif. İstanbul’un merkezine en fazla 3 saatlik mesafede yer alan köy Trakya’daki ikinci büyük yükselti olan 915 metrelik Ganos Dağı ile harika bir manzaraya sahip.
• Uçmakdere İstanbul’a ve Tekirdağ’a bu kadar yakın olmasına rağmen sakinliğini korumuş. Bu nedenle birkaç günlük kamp programları için de keyifli bir yer. Uçmakdere’de 2007’den beri Tekirdağ Doğa sporları ve Havacılık Kulübü tarafından her yıl düzenlenen ve Dünya çapında birçok sporcunun da katılım sağladığı Yamaç Paraşütü Festivali düzenleniyor. Festival kapsamında birçok atlayış etkinliği gerçekleşiyor.
• Özellikle Tekirdağ’ı haziran ayında ziyaret etmeyi planlarsanız, her yıl haziran ayının ikinci haftasında gerçekleştirilen Kiraz Festivali’ni dikkate almanızı tavsiye ederiz. 55 yıldır düzenlenen festival kapsamında Tekirdağ’ın kıpkırmızı kirazlarına doyabilir ve birçok etkinliğe katılım sağlayabilirsiniz. Konser organizasyonları, yarışmalar, folklor gösterileri, yelken yarışları, güzellik yarışması, yağlı güreş müsabakası, askeri gemi ziyaretleri, Türk Yıldızları’nın gösterileri, akrobasi gösterileri gibi birkaç güne dağılan hareketli bir programı olan festivale Tekirdağlıların güler yüzü eşlik ediyor.
• Tekirdağ’ın üretiminde Türkiye birincisi olduğu, “Gündöndü” diye de adlandırılan ayçiçeği tarlalarını da ziyaret edebilirsiniz. Sabahın ilk ışıklarıyla açmaya başlayan ayçiçekleri görsel bir şölen oluşturuyor.

Nerede Ne Yesek?

• Buraya gelmişken Tekirdağ’da ne yenir derseniz, size meşhur köftesi ve Trakya’nın harika etlerini tatmadan elbette ayrılmayın deriz. Yemek üstüne tavsiyemiz ayrabol tatlısı, şöyle bol tahinli ve cevizli ya da diğer bir meşhur tatlı olan peynir helvası.

Tekirdağ’ın tarihini, doğasını, yemeklerini say say bitmez. Siz iyisi mi bi’ Tekirdağ otobüs bileti alın, bu tarih ve doğa kokan şehrin keyfini çıkarın.